Skip to content
Strona główna » Blog » Angielskie nazwiska: przykłady i pochodzenie

Angielskie nazwiska: przykłady i pochodzenie

angielskie nazwiska

Angielskie nazwiska są często bardzo interesujące i pełne historii. Większość z nich ma swoje korzenie w kulturze Anglii, Szkocji, Walii lub Irlandii. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najpopularniejszych angielskich nazwisk oraz historii ich pochodzenia.

Angielskie nazwiska

Smith

Smith jest jednym z najczęściej występujących nazwisk w Anglii. Pochodzi ono od zawodu kowala, który w języku angielskim nazywany jest “smith”. Nazwisko to pochodzi z czasów średniowiecza, gdy rzemieślnicy tacy jak kowale byli bardzo ważnymi członkami społeczności. Nazwisko Smith nosiło wiele znanych osobistości, takich jak m.in. Will Smith, aktor i reżyser, czy Adam Smith, ekonomista i filozof.

Jones

Jones jest drugim co do popularności nazwiskiem w Anglii. Pochodzi ono od imienia John, które zostało skrócone do “Jone”. W przeszłości było to bardzo powszechne imię, co spowodowało, że nazwisko Jones stało się jednym z najczęściej występujących nazwisk w Anglii. Nazwisko to nosiło wiele znanych osobistości, takich jak m.in. Catherine Zeta-Jones, aktorka, czy Tom Jones, piosenkarz.

Williams

Williams jest trzecim co do popularności nazwiskiem w Anglii. Pochodzi ono od imienia William, które było popularne w Anglii już od XI wieku. Nazwisko to nosiło wiele znanych osobistości, takich jak m.in. Robin Williams, aktor i komik, czy Serena Williams, tenisistka.

Pochodzenie angielskich nazwisk

Taylor

Taylor pochodzi od zawodu krawca, który w języku angielskim nazywany jest “tailor”. Nazwisko to pochodzi z czasów średniowiecza, gdy rzemieślnicy tacy jak krawcy byli bardzo ważnymi członkami społeczności. Nazwisko Taylor nosiło wiele znanych osobistości, takich jak m.in. Elizabeth Taylor, aktorka, czy James Taylor, piosenkarz.

Brown

Brown pochodzi od koloru brązowego, który w języku angielskim nazywa się “brown”. Nazwisko to mogło odnosić się do koloru skóry lub włosów. Nazwisko Brown nosiło wiele znanych osobistości, takich jak m.in. Charlie Brown, postać z komiksów, czy James Brown, muzyk soul.

Thompson

Thompson pochodzi od imienia Thomas, które było bardzo popularne w Anglii w średniowieczu. Nazwisko to nosiło wiele znanych osobistości, takich jak m.in. Emma Thompson, aktorka i scenarzystka, czy Richard Thompson, muzyk folkowy.

Wilson

Wilson pochodzi od imienia Will, które było skrótem od imienia William. W przeszłości było to bardzo popularne imię, co spowodowało, że nazwisko Wilson stało się jednym z najczęściej występujących nazwisk w Anglii. Nazwisko to nosiło wiele znanych osobistości, takich jak m.in. Owen Wilson, aktor i scenarzysta, czy Brian Wilson, muzyk i kompozytor.

Angielskie nazwiska

Robinson

Nazwisko Robinson pochodzi od imienia Robin, które było skrótem od imienia Robert. W przeszłości było to bardzo popularne imię, co spowodowało, że nazwisko Robinson stało się jednym z najczęściej występujących nazwisk w Anglii. Nazwisko to nosiło wiele znanych osobistości, takich jak m.in. Edward G. Robinson, aktor, czy Smokey Robinson, muzyk i kompozytor.

Jackson

Jackson pochodzi od imienia Jack, które było skrótem od imienia John. Nazwisko to powstało w XVII wieku i szybko stało się bardzo popularne w Anglii. Nazwisko Jackson nosiło wiele znanych osobistości, takich jak m.in. Michael Jackson, muzyk i piosenkarz, czy Samuel L. Jackson, aktor.

Davies

Davies pochodzi od imienia David, które było popularne w Walii. Nazwisko to stało się jednym z najczęściej występujących nazwisk w Walii i później w całej Anglii. Nazwisko Davies nosiło wiele znanych osobistości, takich jak m.in. Marion Davies, aktorka, czy Ray Davies, muzyk i kompozytor.

angielskie nazwiska

Green

Green pochodzi od koloru zielonego, który w języku angielskim nazywa się “green”. Nazwisko to mogło odnosić się do koloru skóry lub włosów. Nazwisko Green nosiło wiele znanych osobistości, takich jak m.in. Seth Green, aktor i reżyser, czy Al Green, muzyk soul.

Johnson

Johnson pochodzi od imienia John, które było bardzo popularne w Anglii. Nazwisko to powstało w XIII wieku i szybko stało się bardzo popularne w całej Anglii. Nazwisko Johnson nosiło wiele znanych osobistości, takich jak m.in. Dwayne Johnson, aktor i były wrestler, czy Lyndon B. Johnson, były prezydent Stanów Zjednoczonych.

Warto zauważyć, że wiele angielskich nazwisk ma swoje korzenie w języku staroangielskim, które było używane w Anglii przed podbojem normańskim w XI wieku. Przykłady takich nazwisk to m.in. Brown, Green, White czy Gray. Inne nazwiska, takie jak Jackson czy Johnson, powstały w późniejszych okresach i były związane z popularnymi imionami takimi jak John czy Jack.

Warto również wspomnieć o nazwiskach, które pochodzą od miejscowości. Wielu ludzi nosi nazwiska takie jak London, York czy Lincoln, co oznacza, że ich przodkowie pochodzili z tych miast. Nazwiska takie często pojawiają się u ludzi, którzy są związani z danym regionem od pokoleń.

Najpopularniejsze angielskie nazwiska

Najpopularniejsze angielskie nazwiska

W XXI wieku w Wielkiej Brytanii popularność angielskich nazwisk zmieniała się, jednak niektóre z nich wciąż zajmują wysokie miejsca w rankingach. Według najnowszych danych z 2020 roku, wśród 100 najpopularniejszych nazwisk w Anglii i Walii znalazły się takie nazwiska jak Smith, Jones, Williams, Brown, Taylor i Wilson. Wśród 10 najpopularniejszych nazwisk dominują nazwiska pochodzenia angielskiego i walijskiego.

Źródło: Office for National Statistics (ONS) – największy urząd statystyczny Wielkiej Brytanii.

Angielskie nazwiska: podsumowanie

Angielskie nazwiska są pełne historii i ciekawych faktów. Wiele z nich pochodzi od popularnych imion, zawodów lub miejscowości. Przykłady takich nazwisk to m.in. Smith, Jones, Williams czy Brown. Warto również zauważyć, że wiele angielskich nazwisk ma swoje korzenie w języku staroangielskim, które było używane w Anglii przed podbojem normańskim w XI wieku. Zrozumienie historii angielskich nazwisk może pomóc nam zrozumieć historię i kulturę Anglii oraz pomóc nam w badaniach genealogicznych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *